1. Чому Covid-19 активує ‘‘цитокіновий шторм’‘?

Основною мішенню SARS-CoV-2 є епітеліоцити легень. Реакція імунної системи супроводжується вивільненням значної кількості прозапальних цитокінів (ІЛ-1, ІЛ-6, ІЛ-18, TNF-α) і розвитком так званого ‘‘цитокінового шторму’‘, що зумовлює надзвичайний рівень запального процесу.

  1. Що таке схема ‘‘Хвилеріз’‘?

Інфекція COVID-19 має так званий хвилеподібний перебіг. Першою хвилею є легкі симптоми, після чого може настати період тимчасового покращення стану, але потім настає друга хвиля розвитку симптомів, легенева фаза, яка за тяжкістю є більш вираженою, ніж перша. І в такому випадку головне завдання лікарів, – так би мовити, ‘‘зрізати’‘ цю хвилю та запобігти прогресуванню ураження легеневої тканини, щоб стабілізувати стан пацієнта, не дати прогресувати його погіршенню, тобто намагатися запобігти розвитку критичного стану. Доцільним є призначення так званої ‘‘трійки-хвилерізу’‘, дія якого спрямована на пригнічення цитокінового шторму.

  1. Що чекає пацієнта якщо не погасити ‘‘цитокіновий шторм’‘?

Наслідками є масоване ураження таргетних тканин організму: ендотелію судин, що спричиняє системне запалення, порушення коагуляційного гомеостазу, тромбоемболію легень, що асоціюється з розвитком пневмонії та ГРДС; серцево-судинної системи, що призводить до розвитку інфарктів, міокардитів і смерті, та інших.

  1. Які основні симптоми пацієнта для застосування схеми ‘‘Хвилеріз’‘?
  • Хворіє більше 7 днів, симптоми не зникли, втрата нюху та смаку (або спотворення смаку).
  • Температура субфебрильна, але було короткочасне підвищення t вище 38-39 ºС.
  • Дзвін та шум у вухах, головний біль, запаморочення, притупленість думок, тривожність, апатія.
  • Загальний аналіз крові: здвиг у лейкоцитарній формулі – значне збільшення відсотка лімфоцитів; підвищення еритроцитів і гемоглобіну.
  • Наростає дихальна недостатність, падає сатурація.
  1. Які є можливості медикаментозної терапії ‘‘Хвилеріз’‘?

💊 Едаравон (Ксаврон®) – поглинач вільних радикалів, який активує ферменти антиоксидантного захисту, запобігає розвитку підвищеної проникності ендотеліоцитів мікроциркуляторного русла легень, спричиненої прозапальними цитокінами, а отже є корисним для лікування пацієнтів з пневмонією та запобігає розвитку ГРДС.

💊 Комбінація L-карнітину та L-аргініну (Тіворель®) сприяє збільшенню вмісту NO в легеневій тканині, що зменшує спазм непосмугованої мускулатури бронхів, поліпшує вазомоторну функцію ендотелію легеневих артерій, а також відіграє важливу роль у серцевому метаболізмі й може полегшувати стан пацієнтів із COVID-19 завдяки імуномодулювальному впливу та пригніченню медіаторів запалення.

💊 Розчин на основі сорбітолу (Реосорбілакт®) – унікальний гіперосмолярний кристалоїдний розчин, що поліпшує мікроциркуляцію та перфузію тканин, сприяє корекції метаболічного ацидозу, запобігає розвитку запальних реакцій, підвищує стійкість організму до інфекцій.